Moc grywalizacji w programie lojalnościowym

Grywalizacja jako koncepcja niekoniecznie jest czymś nowym na rynku. Podstawową zasadą grywalizacji jest to, że wykorzystuje mechaniki gier do zastosowań innych, niż gry. Wykorzystuje elementy gier, aby zwiększyć poczucie wyzwania, współzawodnictwa i nagrody uczestnika w celu edukacji, zmiany postawy lub zachowania i inspirowania do działania.

Grywalizacja może być wykorzystywana do zdobywania lojalności konsumentów na wiele różnych sposobów:

  1. Zachęta do uczestnictwa

Grywalizacja może bardzo skutecznie zapewnić uczestnictwo konsumentów w programach. Jest skuteczna, ponieważ zachęca konsumentów do wykonywania określonych działań, odwołując się do żyłki rywalizacji. Aby grywalizacja była skuteczna, marki muszą sprawić, że uczestnictwo będzie bezproblemową częścią doświadczenia użytkownika. Bardziej prawdopodobne jest, że klienci będą uczestniczyć w programie, jeśli będą się dobrze bawić. Grywalizacja może być wykorzystywana do pokazania obecnym konsumentom nowych wersji produktu, zademonstrowania funkcji lub gdy klienci odnawiają swoje dotychczasowe subskrypcje.

  1. Prowadzenie do określonego zachowania konsumentów

Tworząc odpowiedni schemat motywacyjny i odpowiednio go upowszechniając, masz do wyboru prawie każdą formę zachowania klienta, która może być nagradzana i jest zgodna z Twoimi celami biznesowymi. Grywalizacja jest bardzo skuteczna w stymulowaniu określonych form zachowań konsumenckich pożądanych przez marketerów, czy to poprzez wypełnianie formularzy rejestracyjnych, wypełniając ankiety, wpływając na przekaz ustny czy poprzez polecenia.

  1. Utrzymanie konsumenta

Powszechnie przyjętą zasadą jest to, że koszty pozyskania klienta są zwykle 4-6 razy wyższe niż koszty utrzymania klienta. Grywalizacja ma największy wpływ na to, by klienci wracali. Oprócz punktów za zakup, zapewnienie użytkownikom poczucia zwycięstwa i rywalizacji podczas zabawy, zapewnia realne korzyści z retencji.

Jak marki mogą korzystać z grywalizacji?

  • Zebranie cennych danych konsumentów
  • Identyfikacja reakcji konsumentów na retargeting
  • Oferta spersonalizowanej komunikacji
  • Rozwinięcie długofalowych relacji z klientami
  • Zwiększenie zaangażowania dzięki spersonalizowanemu doświadczeniu
  • Zwiększenie powtarzalności sprzedaży
  • Napędzenie poparcia dla marki

Ponieważ zaangażowanie i utrzymanie klientów są kluczowe dla budowania długoterminowej lojalności wobec marki, grywalizacja okazuje się być innowacyjnym rozwiązaniem w coraz bardziej konkurencyjnym środowisku. Wraz z rozwojem nowych technologii, takich jak Augmented Reality i Virtual Reality, możemy spodziewać się znacznie większej grywalizacji w strategiach marketingowych aby stworzyć zróżnicowane, spersonalizowane doświadczenia dla klientów.