Powtarzający się klienci nie kupują od Ciebie, ponieważ Twoje ceny są najniższe, terminy dostawy są niesamowite lub zobaczyli ukierunkowaną reklamę na Facebooku. Kupują od ciebie dlatego, że „czują” Twoją markę. 

Nagradzanie klientów punktami może pomóc Ci wnieść wartość dodaną do każdej interakcji, jaką mają z Twoją marką, ale samo przyznanie punktów nie wystarczy, aby stworzyć z nimi związek bazujący na emocjach. Inwestycja emocjonalna Twojego klienta w Twoją markę będzie najsilniejsza, gdy będą aktywnie zaangażowani.

Co się stanie, gdy klienci się wycofają? Przy tak wielu rozrywkach online klienci czasami zapominają o wartości, jaką oferuje program nagród, nawet jeśli uwielbiają Twoją markę.

Na szczęście możesz łatwo zaangażować każdego klienta, kontaktując się z nim we właściwym czasie.

Dodaj emocje do ich urodzin

Nie ma emocji silniejszej od szczęścia. Jest ono uzależniające. Kiedy doświadczamy szczęścia, naturalnie szukamy sposobów, aby ponownie poczuć tę emocję. Punkty urodzinowe to prosty, spersonalizowany sposób, aby wykorzystać poczucie szczęścia, którego pragną Twoi klienci. To zawsze przyjemne uczucie, gdy ktoś życzy ci wszystkiego najlepszego. Dzięki punktom urodzinowym, wzmocnisz emocjonalne relacje, jakie łączą ich z Twoją marką, dzięki czemu będą bardziej skłonni do długotrwałej współpracy.

Przypomnij im, kiedy wygasają ich punkty

Wszyscy gromadzimy konrektne produkty w ilościach większych, niż powinniśmy. To dlatego, że nikt nie chce czuć, że coś straci, ludzie są zaprogramowani tak, aby zawsze unikać strat. Dotyczy to również salda niewykorzystanych punktów klienta. Jeśli Twoi klienci mają na swoich kontach ciężko zarobione punkty, które wkrótce wygasną, powiadomienie ich o tym, co mogą stracić, staje się dla nich silną motywacją do wykorzystania tych punktów, dając im dobry powód do ponownego zaangażowania się w Twoją społeczność.

Świętuj z nimi wejście na wyższy poziom w programie

Świętowanie nowego kamienia milowego lub osiągnięcie celu to jedne z powodów, dla których wielopoziomowe programy VIP są tak skuteczne. Dzięki wyraźnym kamieniom milowym i wyjątkowym nagrodom na każdym poziomie, programy VIP mogą dać Twoim klientom dodatkową motywację, której potrzebują, aby nadal angażować się w Twoją markę.

Jednak gdy klienci osiągną nowy poziom VIP, mogą być tak zachwyceni ich nowym statusem, że całkowicie zapominają o wszelkich nagrodach za wejście, które mogliby zdobyć. Krótkie i treściwe komunikaty pomogą Ci zachować tę ostatnią nagrodę na pierwszym miejscu, przypominając klientom, że zarobili coś dodatkowego, co mogą wykorzystać w trakcie zakupów, tuż przed przejściem do kasy. Wtedy Twoi klienci będą bardziej skłonni do ponownego włączenia się w Twój program.

Przypomnij im o sumie punktów zanim zrobią zakupy

Nie ma nic gorszego niż zauważenie, że mogłeś odebrać nagrodę zanim zrobiłeś zakupy. Gdy klient zbiera punkty za sfinalizowanie zakupu, jest podekscytowany wartością, jaką zyskał za bycie częścią społeczności. Jednak im bardziej odchodzą od pierwszego zakupu, tym mniej ekscytujące stają się te punkty – dopóki nie stracą okazji ich użyć.

Utrzymywanie równowagi między niewykorzystanymi punktami przed koszykiem jest łatwym sposobem, aby pomóc im zobaczyć (i wykorzystać!) wartość w niewykorzystanych punktach. Pokazując swoim klientom, że chcesz, aby czerpali jak najwięcej korzyści z Twojego programu, poczują się, jakby byli częścią wzajemnej relacji z Tobą. Gdy poczują, że zyskują na wartości przy każdej interakcji z Tobą, będą bardziej skłonni do kontynuowania współpracy ze społecznością.

 

Ponowne zaangażowanie klientów w odpowiednim czasie ma kluczowe znaczenie dla budowania silnej społeczności marki. Gdy członkowie będą zaangażowani w Twój program, zobaczą więcej wartości w tym, co ma do zaoferowania Twoja społeczność i znacznie częściej będą mogli dzielić się Twoją marką z innymi. To emocjonalne połączenie sprawi, że będą robić kolejne zakupy i dzielić się Twoją społecznością z innymi, pomagając Ci w rozwoju znacznie dłużej i lepiej, niż poprzez kolejne zakupy.